Kliknij na zdjęciu aby zobaczyć je w pełnej rozdzielczości. Dziękuję :)

sobota, 13 lipca 2013

ANNA + APOORVA | INDIE

Hinduski ślub wygląda nieco inaczej, niż to sobie najczęściej wyobrażamy. Przez kilka dni odbywają się przygotowania w tym np. ceremonia henny, podczas której kobiety malują henną dłonie, śpiewają i tańczą. Taka henna trochę schnie a mnie były potrzebne wolne ręce dlatego dałam sobie wymalować stopy. Przywilej malowania stóp jest zarezerwowany dla mężatek. Mnie wolno  Właściwa ceremonia ślubna zaczyna się wieczorem i trwa do świtu. Najpierw z domu pana młodego wyrusza orszak do miejsca gdzie będą się odbywały uroczystości. Tam następuje przywitanie gości przez rodzinę pani młodej i krótka ceremonia powitalna. Sam moment zawarcia małżeństwa trwa dość krótko i polega na założeniu sobie nawzajem kwiatowych girland (odpowiednik naszych obrączek). Później przez ok. 3h para młoda siedzi na ozdobnej sofie i pozuje z gośćmi do zdjęć. Następnie następuje zmiana strojów i nieco mniej oficjalna Ceremonia Ognia, która trwa do świtu. Podczas całej ceremonii zaślubin nie ma tańców ani muzyki i odbywa się ona w zasadzie na siedząco w jednym miejscu, co najczęściej jest największym zaskoczeniem dla obcokrajowców. Fotograf nie uczestniczy też w nieoficjalnych, nieco intymnych sytuacjach jak przygotowania panny młodej, makijaż, ubieranie stroju ślubnego. I jeszcze jedna ciekawostka. Ślubny strój panny młodej wyszywany jest złotem i kamieniami szlachetnymi i z tej przyczyny waży ok. 15kg, dlatego można śmiało powiedzieć, że pani młoda może się objadać podczas weselnego poczęstunku, bo jako jedyna z obecnych na uroczystości następnego dnia zrzuci 15kg 

Ceremonia henny

Orszak weselników i przywitanie rodziny pana młodego.

Zmiana stroju i rozpoczęcie Ceremonii Ognia

Moment, w którym pani młoda po raz pierwszy podczas ceremonii, może spojrzeć na pana młodego.

Nad ranem bywa ciężko i zmęczenie bierze czasem górę.

Wreszcie nadchodzi świt i ceremonia dobiega końca, można zacząć składać gratulacje.

Podczas ceremonii parę młodą łączy symboliczny węzeł.

Hidźry ( określenie osobnika "trzeciej płci")
"Hidźrą zostają osoby urodzone biologicznie jako mężczyźni, ale nie utożsamiające się kulturowo lub psychicznie z płcią męską lub utożsamiający się psychicznie z płcią żeńską; transseksualiści; obojnacy; osoby urodzone z narządami obojga płci lub o płci nieokreślonej; mężczyźni wykastrowani z jakiegoś powodu."

Jest taka hinduska opowieść o Siwie i Parwati. Otóż w hinduizmie (jak w wielu innych religiach zresztą) obcowanie kobiety i mężczyzny przed ślubem jest zakazane. Kiedy więc Siwa chciał "obcować" z Parwati, zamienił się w istotę obojga płci. Taki był sprytny. Dlatego hidźry uważane są poniekąd za przedstawienie zjednoczonych ze sobą Siwy i Parwati. Z tego względu ich błogosławieństwo podczas hinduskiej ceremonii ślubnej jest bardzo cenne. Cenne dosłownie.


i  na koniec błogosławieństwo Hidźry

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz